ТехноЯк збанкрутував стартап вартістю в 2 млрд. доларів

Британська компанія Powa була прикладом «історії успіху» в сфері стартапів. Невелика фірма, створена в середині 2000-х років, яка працювала над розробкою технологій для мобільних платежів, змогла залучити інвестиції в десятки мільйонів доларів. У 2013 році вона була запримічена британським прем’єром Девідом Кемероном, який похвалив її за створення робочих місць. Рік по тому – після злиття з аналогічною фірмою з Гонконгу – оголосила, що її загальна вартість досягла $2,7 млрд (це забезпечило Powa статус «єдинорога» – успішного стартапу, вартість якого перевищує $ 1 млрд).

Однак успішний фасад прикривав роздуті витрати та неефективне управління. На початку 2016 року компанія виявилася не в змозі платити кредиторам (до моменту банкрутства на рахунках Powa залишалося близько $250 тисяч, а її борги перевищували $16 млн), і була розпродана по частинах. Видання Business Insider дізналося, чому це сталося, виклавши історію краху в довгому та детальному матеріалі.

Надмірні витрати

Як випливає зі звіту Deloitte (вона зайнялася зовнішнім управлінням Powa після її банкрутства), в період з 2013 по 2015 роки компанії вдалося залучити близько $203 млн. Однак її діяльність була збитковою – втрати становили від $23 млн до $54 млн на рік. При цьому тільки витрати на персонал – в компанії працювали кілька сотень людей – в 2015 році перевищили $35 млн. Оренда офісів щорічно обходилася Powa майже в $3,5 млн.

Число її співробітників з 2013 по 2014 рік зросла в кілька разів – з 74 до 430 осіб. Отримавши у 2013 році близько $76 млн від інвестиційної компанії Wellington Management, Powa переїхала до престижного офісу в центрі Лондона – орендувала два поверхи в хмарочосі Heron Tower. Незважаючи на збитки, компанія відкривала представництва також і в інших країнах: Італії, Іспанії, Франції, Гонконгу, Мексиці та Таїланді.

«Ви могли прийти на різдвяну вечірку і зустріти там віце-президента з Іспанії або Греції, – розповідав колишній співробітник. – Всі ці посади – це було просто безумство. І всі ці люди отримували зарплату».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “ЯК ДОНАЛЬД ТРАМП ГОРІЛКУ РЕКЛАМУВАВ

Співробітники згадують і про вечірки – зі стриптизерками та літрами дорогого шампанського. «Heron Tower – не місце для стартапу. Тим паче для такого, який поки не приносить прибутку, – констатує глава Emerging Payments Association (асоціації, що об’єднує компанії, які працюють над мобільними платіжними системами) Тоні Креддок. – І вечірки з шампанським всю ніч безперервно – це теж не для стартапу».

Складнощі з управлінням

Великий штат не зробив Powa успішнішою. Частково це було обумовлено тим, що компанія намагалася продавати свої продукти – перш за все, додаток для мобільних покупок PowaTag – ще до того, як їхня розробка була завершена. Процесом керував відділ продажів. Менеджери встановлювали терміни, яких не дотримувалися, поставки затримувалися, клієнти були незадоволені. «Менеджери з продажу були дуже зайняті тим, щоб залучити клієнтів, і навіть не зважали на можливості розробників», – говорить один з колишніх співробітників.

«У компанії був сильний перекіс в сторону продажів, – додає інший. – У них (менеджерів) були ці дурні дзвіночки, в які вони дзвонили, коли домовлялися з клієнтом. А всіх інших співробітників вважали людьми другого ґатунку».

Глава Powa Ден Вагнер оточив себе людьми, які в усьому з ним погоджувалися. Складнощі, з якими стикалася компанія, вони вважали краще ігнорувати.

Однією з найбільш дивних фігур виявився бухгалтер Powa – якийсь Генрі Аго. До праці бухгалтером, за словами джерел в компанії, він займався мийкою машин. «Цей хлопець мив машину Вагнера, а той запитав – чому ти хочеш займатися в житті, – розповів колишній співробітник Powa. – Хлопець відповів – ну, я хотів би стати бухгалтером. Тоді Вагнер оплатив йому навчання, а потім взяв на роботу».

Видимість бізнесу

Установка Вагнера полягала в тому, що успіх продажів на 9/10 залежить від «презентації». Але тільки-но фінансові результати компанії погіршувалися, оптимістичні заяви керівництва компанії все більше розходилися з дійсністю.

https://youtu.be/or0L7UnaP6g

Так, після злиття з гонконгської MPayMe (та розробляла аналогічний додаток для мобільних платежів) Powa оголосила, що тепер коштує понад $2 млрд. Однак інші джерела в той період оцінювали її вартість лише в 243 млн фунтів (близько $350 млн). «Коли я побачив цю цифру ($2,7 млрд), то подумав, що це просто безумство», – відзначав глава шведської компанії Klarna (остання також пов’язана з платіжними системами) Себастьян Сімятковскі. Klarna в той період коштувала приблизно $2,25 млрд, при цьому потік грошей в 2014 році склав близько $9 млрд, на її частку припало близько 30% онлайн-продажів в Швеції в 2014 році. Виручка Powa в тому ж році склала менше $2 млн.

Просуваючи свій продукт – додаток для мобільних купівель PowaTag – компанія стверджувала, що домовилася про співпрацю з сотнями інших компаній, включаючи Adidas, Reebok і Universal Music. До початку 2016 року кількість таких контрактів нібито досягло 1,2 тисячі. Насправді, абсолютна більшість з них виявилися лише угодами про наміри (Deloitte в своєму звіті пізніше це підтвердила).

Менеджери з продажу отримували бонуси за такі угоди. З боку клієнтів, за словами одного з колишніх співробітників, їх зазвичай підписували не ті люди, які відповідали за реальні угоди. «Дену було цього достатньо, щоб оголосити – ось дивіться, з ким ми підписали договір, – каже він. – А клієнту було складно пояснити, що в дійсності угоди не було». «Вони не були зацікавлені в тому, щоб вести бізнес, – погоджується інший. – Вони лише створювали ілюзію того, що ведуть бізнес».

Колишні підлеглі Вагнера стверджують, що кредитори погодилися б зберегти компанію, якщо б він склав повноваження. Сам він стверджує, що був «повністю зацікавлений» в успіху свого підприємства, хоча і допускає, що деякі з колишніх співробітників можуть йому не повірити. Зараз екс-глава Powa працює над новим проектом, також пов’язаним з мобільними платежами. Пояснювати Business Insider, чому провалилося його останнє підприємство, він відмовився.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!