ТехноБез паніки. Стартап, що подешевшав не завжди майбутній банкрут

Бум технологічних стартапів добігає кінця, і ті з них, що встигли утворитися під час золотого періоду, зараз проходять перевірку на міцність кризою. Деяким з них доводиться проводити раунд фінансування, в рамках якого вони продають інвесторам свої акції за вартістю, нижчою за попередню (так званий down round). Це, в свою чергу, зменшує і вартість самої компанії і відлякує талановитих працівників. Down round часто сприймається як чорна мітка – знак, що на майбутньому компанії поставлений хрест. Чому це не зовсім справедливо, пояснює Wired.

У світі на даний момент працюють 155 приватних (які не вийшли на біржу) компаній, вартість яких більше $1 млрд (так звані «єдинороги»). В цілому ж вартість технологічних приватних компаній сьогодні в середньому на 30-50% нижче, ніж рік тому. Цю вартість визначає основний інвестор виходячи з суми, яку готовий вкласти в справу. Але в багатьох випадках її зниження пояснюється зовсім не кризою.

Девід Пакман, партнер Venrock Capital, розповів Wired: «Зниження вартості акцій, як правило, є результатом двох помилок: новий інвестор в своїй оцінці завищив вартість компанії, а правління і генеральний директор з цим погодилися. Так що це [down round] зовсім не означає, що була здійснена тисяча помилок і компанії кінець».

На кого впливає зниження вартості акцій компанії і чому, на думку Wired, це може бути не так вже й страшно?

  1. На інвесторів, що придбали за більшу вартість акції, які тепер дешевшають. Як пише видання, це має дійсно схвилювати нових партнерів, тільки якщо вони розглядають свою інвестицію як короткострокову. В іншому випадку їм не варто починати турбуватися через down round.
  2. На працівників компанії, що мають опціони. Однак ціна акцій в рамках опціону може сильно відрізнятися від ринкової вартості. І тоді, поки ринкова вартість акцій її перевищує, навіть при down round працівники компанії нічого не втратять.

Wired також нагадує, що не варто розглядати падіння вартості компанії у відриві від ситуації на всьому ринку. Наприклад, якщо, як зараз, вона в середньому впала на 30-50%, то в цьому контексті зниження на 20% вже слід розглядати як якийсь позитивний знак. До того ж ця ситуація може навіть зіграти компанії на руку – низька вартість акцій може залучити нових довгострокових інвесторів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Електрика як допінг. Про навушники, які стимулюють мозок

Банкрутство стартапів – звичайне явище, від якого не застраховані і найкраще фінансовані з них, пише видання. А ті компанії, які змушені продавати акції за заниженою вартістю просто тому, що раніше з різних причин з грошима було простіше, цілком можуть стати успішними. Не варто робити поспішних висновків, стверджує Wired.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!