ГоловнеЯкщо СБУшники заговорили, значить, це кому-небудь потрібно

Вся ця історія ще минулого тижня марно намагалася набити собі ціну, коли видання «Дзеркало тижня» опублікувало інтерв’ю з щирим зізнанням колишнього СБУшника, в якому не було жодної конкретики.

Почну з дивацтв в самій публікації. У статті, журналістка Оксана Денисова стверджує, що «… У “Дзеркала тижня. Україна” є підтвердження, що в п’ятницю, 27 травня, генерал СБУ передав всі наявні у нього матеріали в НАБУ».

Ось скрін зі статті.

trepak

При цьому дата публікації статті вказана – 27 травня 00:03. Тобто, момент її публікації – кіеець четверга або перші хвилини п’ятниці (00:03). Виходить, в редакції пишуть про те, що ось-ось має  настати – передача Тріпак матеріалів в НАБУ, – як уже про факт, що відбувся, хоча цього ще не сталося. І це дуже дивно.

Trepak2

Автор статті запевняє, що матеріал був випущений з п’ятниці на суботу, і запевняє, що неправильна дата – проблеми технічні.

Є й інші дивні речі, які просякли всю цю історію з «коморним списком».

Ось, наприклад, мотив, який рухав СБУшника, прийти до редакції «ZN», цитата знову-таки з інтерв’ю:

«Я свідомо йду на цей крок, тому що бачу і розумію й інше: велику біду, яку зараз переживає Україна, продовження розграбування країни, майже відкрите існування злочинних схем, політичні “договорняки “, які зводять нанівець завоювання Майдану».

Член найзакритішого клубу в країні під назвою СБУ – всіма силами намагався розповісти про те, який важливий у нього список, і при цьому, складається враження, не дай бог обмовитися про прізвища в цьому «ексклюзивному списку».

В інтерв’ю Трепак свідомо або не дуже, але таки не сказав, скільки ж у нього цих сторінок списку, що дивно – адже це хоча б якась конкретика і начебто важлива для інтерв’ю, в якому тобі краще не називати прізвища.

Адже, погодьтеся, дивно, що ти приходиш в видання говорити про те, чого не хочеш або не можеш показати. Навіщо тоді це робити в розгорнутому інтерв’ю на 3516 слів?

У цьому пихатому жесті заради порятунку країни очевидним є тільки одне – не говорячи, скільки сторінок, не називаючи прізвищ, фактично, надаєш люфт для торгів тим, кому буде це вигідно.

Напрошується висновок, що конкретики просто уникали. Появу списків потрібно було для початку виправдати, і разом з тим запевнити, що джерело досить серйозне або з претензією на цю серйозність.

І що ми бачимо вже через тиждень після виходу інтерв’ю.

Саме ту конкретику, якої так не вистачало для потрібного скандалу. Редактор «УП» Севгіль Мусаєва і нардеп Лещенко стверджують, що отримали ці списки ще на початку травня – і весь цей час обробляли їх. Про це вони заявили на прес-конференції (31.05.2016 на 13:15):

«Для нас було важливим отримати додаткові підтвердження правдивості, після того, як пан Трепак здійснив те, що він здійснив – тобто оголосив на всю країну про передачу цих документів до Національного антикорупційного бюро, ми вважали себе вільними від будь-яких обмежень», – говорить Сергій Лещенко.

І добре, що про це дізналися саме у вівторок – добре для скандалу, адже в сесійний день багато журналістів, які із задоволенням і без особливих зусиль поширять свіжий скандал.

Лише ось сам список кульгавий: в ньому уламки старої влади, і зовсім не багато з тих, кого можна знайти в сесійній залі сьогодні.

Нардеп від БПП Віктор Чумак в цей день з гордістю і без оглядки розповідав журналістам в кулуарах про те, що в «чорному списку» 500 сторінок, при цьому звідки у нього ця інформація він коротко і не голосно промовляв: «Думаю, що в цьому списку 500 сторінок », а на уточнююче запитання, «думає» або все ж «знає» – поправляв сам себе виправляючи вже впевненіше – «Знаю!».

Чи є списки надбанням «утаємничених» у важливі справи з фракції БПП, таких, наприклад, як пан Чумак, і чому тоді Віктор Васильович, на секундочку, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції, – не ініціює перевірки, не говорить про інших фігурантів списка? Мабуть, є чітка команда – дати, але не все. Сказати, але не все, знову-таки залишаючи люфт для тиску. Ким цей тиск буде здійснюватися і на кого – ми ще дізнаємося.

В НАБУ, вже сьогодні запевняють, що отримали від Тріпака 841 сторінку «чорної бухгалтерії».

Під прицілом може опинитися будь-хто, адже «списки Тріпака» самі по собі не мають ніякої юридичної ваги, це папери доти, поки хтось не візьметься говорити, що особисто бачив фігурантів списку, особисто просив підписати…

Роблю висновок, що «вкидання» лише 22 сторінок та інформації про «важливість» списків в український інформпростір – ретельно спланована операція. Це виконання прямої вказівки, яка прийшла від перших осіб нашої країни, а пан Трепак з його реноме та історією співпраці з «ЗН» підійшов для цієї ролі краще за інших. Якщо хто ще не зрозумів, що сталося з цими списками, можна просто перефразувати слова класика – якщо СБУшники заговорять – значить – це комусь потрібно.

Всім зрозуміло, що наданий список – вибірковий, що імена в ньому, м’яко кажучи – не нові та й взагалі вся надана інформація в ЗМІ з «чорною касою» виглядає вельми, що називається в журналістиці – «заїждженою історією». Але, схоже, ставка була зовсім не на новизну і ексклюзивність. Завдання максимум виконане – вкинути в медіа розмови не про офшори, не про провалення тимчасово слідчої комісії, яку мали б утворити 1 червня щодо розслідування офшорів президент, голови НБУ, міністра фінансів, а про старих, давно вже забутих і нікому не цікавих регіоналів.

Вже не кажучи про те, що самі ж дії «спискового месії» в особі Тріпака суперечать щиросердному зізнанню. Адже якщо для тебе не байдужа доля країни – будь  відвертий перед її громадянами, а не створюй додаткові можливості для маніпуляцій.

Тому щиросердне зізнання пана Тріпака, як на мене, досить не щире. А що стосовно ролі преси в цьому скандалі, сподіваюся головні медіа-фігуранти діяли по совісті, а не на замовлення.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!