ГоловнеЩо відбувається з погодою?

Найпопулярніші записи

В Якутії замість спеки — сніг, в Кривому Розі землетрус, Європу та Канаду топить.

Цього року жителі усієї планети можуть відчути справжню зміну клімату. Ця зміна стосується не тільки певної країни, не тільки певної області, а нас усіх. В Білорусі, наприклад, за останні 100 років навіть рекорд встановили, найспекотніший місяць.

Доки одні помирали від пекучого сонця, тим часом на Францію, Бельгію, Італію напали снігопади. На порозі літа Чехію, Німеччину, Угорщину та інші європейські країни почало затоплювати – міста перетворилися на гігантські “басейни”. А буквально вчора – у ніч з 23 на 24 червня неподалік від Кривого Рогу Дніпропетровської області стався землетрус магнітудою 4,5.

Без містики

Безумовно можна взяти книжки, кращі розуми планети і почати аналізувати, що наче і потоп повинен бути, такі атмосферні явища — тільки і викликають його, і наче хмари самі сюди прийшли, тому і виник сніг… і картина, наче після шторму стане яснішою… АЛЕ! У цілому ж ми спостерігаємо наочні приклади явних кліматичних змін – це вже загальновизнаний факт.

Але як і раніше немає однозначної відповіді на питання про причини відбуваються метаморфоз. Ніхто не говорить, що все, настала зміна клімату, панове, нам потрібно примати рішення. Ще рік-два і українці сповна самі відчують це. Зміна клімату у багатьох викликає паніку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “В СОМАЛІ ВІД ГОЛОДУ ПОМЕРЛО 260 ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ

“Без паніки!” – Заспокоюють, супер — вчені з великим досвідом кліматологи. Це ще далеко не кінець світу. З кліматичними змінами наша планета стикається не вперше. Потепління і похолодання циклічно змінюють один одного, і це входить в космічну “програму” розвитку нашої планети. Інші ж б’ють тревогу. Але, більшість, як один чомусь обходять цю тему стороною і багато про неї не говорять, навіть зараз, коли явно погода “божеволіє”.

Середня швидкість глобального підвищення температури становить приблизно 0,15 ° С за десять років. За період інструментальних спостережень середньорічна температура на планеті зросла на 0,7-0,8 ° С, а в Україні з 1960 року середня температура зросла на 2.5° С. Ці 2.5 градуси тільки кажуться мізерними, на справді підвищення значне, тому що потепління лише на 1 ° С відповідає “зрушенню” кліматичної зони на 150-200 кілометрів. Якщо так справа піде й далі, до середини сторіччя Україна може виявитися в кліматичній зоні Туреччини. Загалом, за останні 250 років середня температура повітря на Землі зросла на 1,5°С. На думку науковців, це пов’язано передусім із викидами парникових газів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “КУДИ СКАРЖИТИСЯ НА СПЕКУ І ХАМСТВО В ПОЇЗДАХ?

“Приплюсовуюється” не тільки температура, зростає і кількість аномальних природних явищ – ще один “лакмусовий папірець” кліматичних змін — посухи. Наша країна особливо страждала від цього в 2007 році, тоді збитки сягали 200 мільйонів. Але в 2012 році ми самі допомагали Молдові для подолання посуги того року. Приблизно в два рази частіше в Білорусі стали ставатися посухи.

Хто відповідатиме?

Безсумнівно, людство внесло свою “ложку дьогтю” в кліматичну “бочку”. Але не слід перебільшувати антропогенний вплив, вважають вчені. Великомасштабна меліорація боліт у ХХ столітті дійсно нашкодила природному балансу, однак не настільки істотно, як про це говорять. Звичайно, болота поглинають парникові гази, а осушені, навпаки, виділяють їх. Але природні болота здатні поглинути на рік менше двох мільйонів тонн парникових газів, загальна кількість викидів СО2 в Україні ж в 1998 році складала 194,11 млн.т.

ДУМКА НАУКОВЦЯ: Згадаймо не таку вже далеку історію – 1940-1975 роки. Наприкінці цього періоду активно випробувалося ядерну зброю і інтенсивно викидалися парникові гази, але Земля тоді переживала якраз похолодання, а не потепління. Все це говорить, швидше, про те, що циклічна структура зміни клімату насамперед пов’язана з природними факторами, зокрема, з інтенсивністю припливу сонячної радіації за рахунок зміни світності сонячного диска і з зміною прозорості атмосфери під час діяльності вулканів. Вулканічні аерозолі зменшують приплив сонячної радіації, і це супроводжується похолоданням.

Можливо, це пов’язано і зі швидкістю обертання Землі, з її орбітальними параметрами, вважає учений. Природа дуже мудра, і поки її механізми забезпечують планеті стабільність існування. Якщо в найближчі кілька років швидкість зростання температури сповільниться, значить, все-таки не все гладко з теорією впливу парникових газів на атмосферу.

 Де соломку постелити?

 Основні тенденції зміни клімату добре вивчені, і багато з них можуть приносити істотну економічну вигоду галузям народного господарства, вважають кліматологи. Наприклад, теплою зимою витрачається менше палива. Певні переваги з’явилися у аграріїв. Підвищення температури перших весняних місяців призвело до більш раннього танення снігу. У середньому температура переходить нульову позначку і починає підвищуватися на 10-15 діб раніше середніх багаторічних значень. Тому й рослини починають йти в ріст раніше на цілу декаду. Але не тільки рослинам доведеться пристосовуватися до таких зміна, а й іноді малопокірному мозку людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “ЧОРНИЙ СПИСОК ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНІВ” (ФОРМУЄМО РАЗОМ)

Але не варто забувати про весняні заморозки, літні зливи і шквалистого вітру, які щороку “зазіхають” на майбутній урожай. Стихія може звести всі позитивні сторони клімату до нуля. Тому, можливо, назріла необхідність розробити цілі галузеві стратегії і цільові програми адаптації до нових кліматичних явищ, удосконалити законодавство??

У Білорусів, наприклад, конкретні кроки в цьому напрямку вже зроблені, зокрема, в ході реалізації Національної програми заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату на 2008-2012 роки. Це система заходів правового, фінансово-економічного та організаційного характеру, покликаних допомогти пристосуватися до змін і отримати від них економічну користь.

Існують значні довгострокові ризики, включаючи танення крижаного покриву Гренландії та Західної Антарктиди, різке скорочення біорізноманіття і зміна напряму Гольфстріму, які можуть серйозно змінити погодні умови і становлять загрозу для людства в цілому, наголошується у Доповіді ООН про людський розвиток.

Якщо середні температури піднімуться ще на два-три градуси в порівнянні з нинішнім рівнем, то кількість голодуючих у регіоні Африки на південь від Сахари збільшиться на 600 мільйонів людей, більше 300 мільйонів з числа найбідніших втратять дах в результаті повеней і ще 400 мільйонів чоловік постраждають від таких захворювань, як малярія, менінгіт і лихоманка денге.

Як би там не було, але сьогодні можна говорити тільки про можливі сценарії змін клімату і бути готовими адаптувати до них економіку і суспільство.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!
НЕ ПРОҐАВ  -45%  НА ПОДАЧУ СКАРГ
НЕХАЙ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬСЯ САМІ - ТИСНИ, ЩОБ ДІЗНАТИСЯ ЯК