ГоловнеНа кордоні з Чорнобилем. Як про українських дітей забув уряд, а росіяни п’ють радіоактивне молоко

Напередодні тридцятої річниці з моменту аварії на Чорнобильській АЕС журналісти Associated Press побували в прикордонних до ЧАЕС поселеннях – Білорусі та України, провівши власні дослідження – виявили, що реактивне молоко з Білорусі потрапаляє на стіл до Росіян, а дітей із Залишан – покинув український уряд не давши їм ліки, для виведення токсинів з організму.Село Залишани знаходиться в 53 км від зруйнованого реактора ЧАЕС в четвертій зоні. Рівень забруднення тут не передбачає евакуації населення, але дозволяє жителям претендувати на державну допомогу в лікуванні. Торік український уряд, зважаючи на брак коштів із-за війні на сході, згорнув програму шкільного харчування в цій зоні, і діти залишилися один на один з місцевими продуктами, пишуть журналісти агентства. Типова витрата на  шкільний обід в 20 гривень – стане в кінці року державному бюджету в 50 млн доларів.

“Гарячі страви для дітей в школах були тільки з перевірених на випромінювання продуктів,” говорить вчителька Наталія Степанчук. “Тепер діти перейшли на місцеву їжу, за якою немає абсолютно ніякого контролю.”

Мати дев’яти річного Олеся Петрова хвора на рак і більше не може працювати. Олеся не може дочекатися приходу теплої погоди, коли вона зможе вийти до лісу, щоб назбирати ягід та інших плодів. В той же час вона може сподіватися, що з її сином хтось поділиться бутербродом в школі, але в економічно відсталому селі Залишани, подібна щердість – не часта.

Скасований обід не впливає на розклад в дитячих садках. Кухар дитсадка Любов Шевчук, іноді відбирає у старших дітей їжу, щоб врятувати менших.

“Діти можуть знепритомніти і впасти. Я намагаюся, принаймні дати їм гарячий чай, або ж взяти їжу від однієї дитини та дати іншому,” – сказала вона.

І подібна проблема змушує світові спільноти звертати увагу на залишені без опіки урядом села. Наприклад спільнота з Італії – Mondo в Cammino назбирала 17 тисяч євро, щоб прогодувати обідами 130 учнів із Радинки, що знаходиться неподалік.

Як заявляє Український науково-дослідний інститут сільськогосподарської радіології (УкрНДІСГР), рівень радіації в дикорослих плодах на території четвертої зони, згідно з останніми дослідженнями, перевищує допустиму норму в 2-5 разів. Діти з Залишан змушені або голодувати, або харчуватися місцевої їжею, якість якої дуже сумнівна. Хтось із дітей вже страждає від наслідків споживання радіоактивної їжі – вона викликає збільшення щитовидної залози. «Держава витрачає величезні кошти на лікування місцевого населення, але не може виділити трохи грошей на профілактику. Мені соромно дивитися людям в очі», – сказав AP директор УкрНДІСГР Валерій Кашпаров.

Український Інститут сільськогосподарської радіології стверджує, що останні дослідження в зоні відчуження виявили, що рівень радіації в «диких рослинах», таких як ягоди, гриби, горіхи були в два-п’ять разів вище від норми, що вважається безпечною. А це збільшує вірогідність потрапляння до шлунку дітей – подібних продуктів.

Була скасована також державна програма, що забезпечує фермерів препаратом фероцин, необхідного для виведення цезію-137 з організму худоби. А за свій кошт фермери не збираються купувати цей препарат.

На кордоні з Білорусією також є проблеми, а саме з Білоруською молочною фермою, розташованою на кордоні з зоною відчуження ЧАЕС. У молоці з цієї ферми агентство виявило рівень радіації, що в 10 разів перевищує допустиму в Білорусії норму. При цьому саме це молоко поставляється однією з місцевих компаній, яка експортує частину своєї продукції в Росію.

Як розповідає фермер Микола Чубенок, 50 дійних корів дають до 2 тонн молока щодня на його фермі, яка розташована всього в двох кілометрах від кордону зони відчуження і поставляє молоко для білоруського підприємства «Мілкавіта». Воно відоме своїми «Поліськими» сирами, 90% яких продається в Росії, пише AP. У Росію експортується і більшість пармезану, який виготовляється цією компанією, і це не дивно, адже російський ринок є найбільшим для експорту білоруських товарів.

 

Сам Чубенок до питання радіоактивного забруднення ставиться спокійно: «Ніякої небезпеки немає. Як взагалі можна боятися радіації? », – Сказав він AP. Юрій Бандажевський, доктор медичних наук, спеціалізується на дослідженні наслідків Чорнобильської аварії на організм людини, розповів агентству: «У Білорусі немає захисту населення від впливу радіації. Навпаки, уряд намагається переконати людей не звертати на неї уваги, і їжа, яка вирощується на заражених територіях, розповсюджується у всій країні». Місцеві фермери ж, спостерігаючи нечасті випадки мутацій, роблять висновок, що проблеми Чорнобиля – це справа минулого. При цьому, як розповіла AP Наталія Тимохіна, заступник директора Інституту радіобіології НАН Білорусі, амеріцій, який присутній в 2% верхніх шарів грунту в країні, буде загрожувати її жителям протягом ще 270 років.

Згідно з нормами, встановленими Міністерством сільського господарства Білорусі, рівень радіоактивного ізотопу – стронцію-90 (що викликає рак і серцево-судинні захворювання) в цілісному молоці не повинен перевищувати 3,7 бк/кг, пише AP. Державна установа «Мінський міський центр гігієни та епідеміології», яке проводило для агенства аналіз молока з ферми Чубенко, зробило висновок, що в ньому рівень стронцію-90 дорівнює 37,5 бк/кг. При цьому невідомим залишився рівень важких радіоактивних ізотопів амеріцію та плутонію, так як обладнання установи не дозволило провести настільки точний аналіз. «Мілкавіта» спростовує результати цього дослідження, кажучи, що їхній власний моніторинг безпеки, який проводиться кожні півроку, показує вміст стронцію-90 в молоці з ферми Чубенко рівнем в 2,85 бк/кг в середньому.

 

Як розповіла AP Наталія Тимохіна, в Білорусії підприємствам дозволяється проводити власні дослідження безпечності продукції, але необхідного для виявлення змісту амеріцію обладнання не вистачає. При цьому, пише AP, жоден харчовий виробник в Білорусі ні разу ще не був притягнутий до відповідальності за порушення рівня радіоактивних речовин в своїй продукції.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!