ГоловнеКолір громадянства: чому різнокольорових паспортів не існує?

Колір паспорта – один із символів, що асоціюється з державою. Тримаєш документ – і розумієш, що за держава, а в деяких випадках навіть її устрій. Наприклад червона обгортка Російського паспорту – наче символ комуністичного минулого.

Тим не менш, варто знати, що певною мірою дизайн документів регламентується міжнародними нормами: зокрема, стандартів ICAO (Міжнародної організації цивільної авіації) для паспортів, що використовуються при перетині кордонів. Однак кольору обкладинки це не стосується: країни вибирають його самостійно, виходячи з політичних або культурних переваг. Незважаючи на великий вибір кольорів, на практиці мова йде про один з чотирьох базових: червоний, синій, зелений і чорний, пише Business Insider.

Вибір кольору визначається різними факторами. Наприклад, приналежністю до регіонального об’єднання. Так, країни Карибського басейну використовують паспорта різних відтінків синього (такому кольору взагалі віддають перевагу країни «нового світу» – Північна і Південна Америки, а також Океанії).

Країни ЄС використовують бордовий колір. Його затвердили резолюцією 1981 року прийнятої членами Європейських співтовариств. На те щоб прийняти це рішення, потрібні були роки. У 1970-ті роки, коли стали обговорювати дизайн одного паспорта для всіх – уніфікованого, обкладинку пропонували зробити бузковою, але цей варіант забракували. Пізніше обговорювалися пурпурові та темно-бордові відтінки, але і ці варіанти якось не підтримали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Молочна революція: як заробити на проблемі, якої не існує

Червоний колір асоціюється також з комуністичним минулим (Росія) або справжнім (Китай). Серед країн колишнього СРСР його (не вважаючи РФ і що приєдналися до Євросоюзу Литви, Латвії та Естонії) зберегли лише дві республіки: Молдова та Грузія.

Зелений колір – традиційний для своєї релігії – вважають за краще ісламські країни. Він використовується низкою держав Африки і Близького Сходу. Серед пострадянських держав його обрали Азербайджан, Туркменія і Узбекистан.

При виборі відіграють роль і інші фактори. У Швейцарії, наприклад, використовуються яскраво-червоні паспорти, під колір їхнього стягу. Обкладинка турецького паспорта в минулому була зеленою, але в 2010 році, після початку переговорів про вступ країни в ЄС, її замінили на бордову.

Фото: fishki.net
Фото: fishki.net

Іноді для обкладинок вибирають також інші кольори (не тільки червоний, синій, зелений і чорний). Їх можуть використовувати при оформленні тимчасових паспортів, які видаються, наприклад, для термінових поїздок. Так, у Великій Британії такі паспорти бежеві, в Канаді – білі.

В цілому за десятиліття обкладинки паспортів змінилися мало. Проте, деякі країни урізноманітнюють дизайн внутрішніми елементами: наприклад, як це робить Канада, прикрашаючи сторінки зображеннями, які стають видимими при ультрафіолетовому освітленні. Ще далі пішла Фінляндія: в її паспортах можна побачити анімоване зображення лося, який «рухається», якщо швидко перегортати сторінки.

Обкладинка українського паспорту, схоже, має синій колір – бо це найближчий колір до одного, який має наш прапор. Погодьтеся, якби документ мав би жовтий колір – виглядав би він не так солідно, як теперішній синій.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!