ГоловнеБІЗНЕС: Чому вже завтра ще подорожчають товари – ДУМКА ЕКСПЕРТА

Чому вже завтра українцям доведеться забути про закордонну побутову техніку, памперси, ліки, морську продукцію? Новий податок на майже 100 товарних груп!

25 грудня Кабінет міністрів України зробив різдвяний “подарунок” не тільки українському бізнесу, але і всім громадянам країни. З третьої спроби 232 народних депутата прийняли за основу урядовий законопроект, що передбачає тимчасове, введення додаткових імпортних мит на 100 товарних груп строком на 12 місяців, незалежно від країни походження та підписаних угод.

Через погіршення платіжного балансу та скорочення золотовалютних резервів виникла гостра необхідність введення додаткового податку на імпорт. Загострення ситуації на сході країни і збільшення девальваційних очікувань призвели до зростання дефіциту зведеного платіжного балансу на рівні $ 0,7 млрд. У третьому кварталі порівняно з нульовим показником другого. Дефіцит поточного рахунку не змінився – $ 1,1 млрд., Але темпи падіння експорту та імпорту прискорилися через зниження виробництва основних галузей орієнтованих на експорт, особливо в східних регіонах, і у зв’язку з припиненням імпорту газу з Росії.

ЕКСПЕРТ“Законопроект є тимчасовим. Він зрозумілий і по СОТ, і по нашим відносинам з партнерами. Це тимчасова міра, запропонована тому, що у нас така ситуація з платіжним балансом. Але це введення дає нам 17,6 млрд грн. І про це нас попросили наші партнери МВФ, – сказала міністр фінансів України Наталія Яресько.

ЕКСПЕРТ“Цифра в 17 млрд. – Це серйозні цифри, які повинні збалансувати бюджет”, – прокоментував спікер парламенту Володимир Гройсман, хоч в законопроекті і відсутні розрахунки сум додаткових надходжень до бюджету від введення додаткового збору.

Документом передбачено, що з 1 січня ставка цього податку на ввезення продовольчих товарів (товарні групи 1-24, згідно УКТЗЕД) обкладається додатковим збором 10%, решта товари (групи 25-97) – за ставкою 5%. Також під дію додаткових мит, відповідно до ст. 374 Митного кодексу, потрапляють товари, які оподатковуються при ввезенні громадянами. Винятки будуть тільки для енергоносіїв. При імпорті природного газу, енергетичного вугілля, палива для АЕС, нафти, нафтопродуктів, банкнот та банківських металів, гуманітарної допомоги мито не сплачуватиметься. На цю категорію життєво-необхідних імпортних товарів норма про збільшення збору не поширюватиметься.

Парламентарії впевнені, що дія додаткового мита дозволить вирівняти негативне сальдо платіжного балансу, насамперед – за рахунок певного скорочення обсягу імпорту.

ЯКІ НАСЛІДКИ ПРИЯНЯТТЯ ТАКОГО ЗАКОНУ ТА ЧИ ПРИЗВЕДЕ ВІН ДО ТАКИХ ОПТИМІСТИЧНИХ ПРОГНОЗІВ ВЛАДИ?

Наведемо простий приклад з імпортними автомобілями. рішення про те, поставляти автомобілі в країну чи ні, беруть заводи-виробники. Вивчається і оцінюється ситуація в країні, і приймається рішення: «поставляти чи ні». Але враховуючи воєнний стан в країні, обвал гривні, зниження платоспроможності населення, чи будуть виробники ризикувати і імпортувати авто в країну, де немає гарантії покупки планованих обсягів? Українці будуть не в змозі їх купувати за новими цінами, а поставки будуть припинені. Що в такому випадку отримає бюджет?

До речі, ця норма призведе до подорожчання практично всієї м’ясної та рибної продукції. Адже м’ясокомбінати закуповують сировину за кордоном, а своєї морської риби у нас практично немає. Забудемо ми про хамон з пармезаном, про памперси, закордонних ліках і побутову техніку.

В цій ситуації пересічний українець постраждає від нового податку найбільше. Факт існування імпортних товарів свідчить про наявність певної конкуренції, тобто право вибору товару на даному ринку. Наслідки введення імпортного мита для потенційного покупця – це різке і суттєве підвищення цін на імпортні товари, і споживач змушений буде або платити більше, або споживати цього товару менше. Тобто обмеження імпорту за рахунок застосування ввізного мита, скоріш за все, призводе до погіршення споживчих можливостей. Адже на наші зарплати купувати імпортні товари буде ще складніше. Також можливе зниження конкуренції між виробниками товарів за потенційного покупця, що безсумнівно вплине і на його якість.

Ми сумніваємося в тому, що даний законопроект призведе до очікуваного наповнення бюджету. Безумовно, ефект доходу не є втратою для економіки країни, але варто зауважити, що цей дохід державі знову ж надходить за рахунок споживачів імпортного товару. Найбільш ймовірний результат – підвищення цін на імпорт і скорочення його кількості. Ціни зростуть не тільки через девальвацію, але ще й через мита.

Мито на продукти харчування збільшується на 10%, плюс ще й ПДВ, а це призведе до подорожчання імпорту мінімум на 6-12%.

Хто в такій ситуації захистить українського споживача і вітчизняний бізнес? Адже на українському ринку маса товарів, які апріорі не можуть бути замінені вітчизняним виробництвом. Та й представників бізнесу урядова ініціатива заганяє в кут. Крім зростання цін на імпортні товари неминуче збільшення обсягу контрабанди на ринку, зростання тіньових схем поставки товарів в Україну, що в свою чергу призведе до зменшення надходжень до бюджету.

Як би не божилися автори законопроекту, що він розроблений з урахуванням вимог Світової організації торгівлі,  – він все ж порушує міжнародні договори.

Враховуючи односторонній преференційний режим з боку ЄС, введення такого тарифного регулювання має бути узгоджене з ЄС, щоб уникнути скасування безмитного режиму, в односторонньому порядку, наданому Європейським Союзом для українських товарів. Так само законопроект не передбачив у категорії життєво-необхідних імпортних товарів, сировину, імпорт якої дуже критичний для економіки країни.

Великий ризик скорочення зайнятості та зменшення рівня доходів працівників галузей, які орієнтовані на експорт, зменшення відрахувань до соціальних страхових фондів, і неминуче підвищення цін на всі групи товарів, навіть соціально важливі.

Але закон вже прийнятий, і як заявила пані Яресько: ” обкраденій і воюючій країні… необхідно, щоб кожен громадянин та бізнес зробив свій внесок”

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!
НЕ ПРОҐАВ  -45%  НА ПОДАЧУ СКАРГ
НЕХАЙ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬСЯ САМІ - ТИСНИ, ЩОБ ДІЗНАТИСЯ ЯК