ГоловнеАкуратні скандинави смітять більше всіх в світі. Як це стало можливим?

Образ типового європейця для нас обов’язково пов’язаний з уважним ставленням до сміття, його сортуванням і переробкою. А на питання, хто більше засмічує планету – американці чи європейці, ми з великою ймовірністю відповімо, що перші, знаючи їхню культуру споживання. Але насправді це не так. Про ставлення народів до побутових відходів і відмінності в цьому і про те, як це ставлення формується, розповідає Atlantic.

Американці справді були першими за кількістю відходів– в далекому 1965 році. Зараз же найбільше сміття виробляють північні європейці – данці, голландці, швейцарці та німці. Кількість відходів збільшується з тим, як зростає добробут народу. У людей з’являються гроші, вони купують більше продуктів і, відповідно, викидають більше пакувальних матеріалів. Зараз 87% виробленої упаковки припадає на їжу та напої.

З іншого боку, зауважує Atlantic, у кожного національного ринку свої особливості. Наприклад, ощадливі німці і швейцарці викидають більше, ніж повуха в кредитах американці. От тільки німці при цьому значну кількість сміття переробляють (наприклад, 42% всіх пластикових відходів). У деяких випадках немає зв’язку між виробничими потужностями країни і її відходами. Коли Великобританія і США стали більше переробляти сміття, тоді ж виробництво одягу і автомобілів в країні впало.

Як пише Atlantic, до 2010 року в Німеччині, Австрії та Бельгії перероблялося вже 60% побутових відходів, а в Туреччині майже нічого. Японія зараз спалює сміття приблизно стільки ж, скільки переробляє. А що стосується матеріалів, що викидаються в сміття, в Швеції 68% відходів паперові, у Франції та Іспанії вони ж складають 30%, а швейцарці і данці викидають більше текстилю.

Оцінюючи ситуацію з відходами, Європу зараз можна розділити на три регіони:

Північний (від Скандинавії до Бельгії і Німеччини) – там багато звалищ і побутових відходів з високим рівнем переробки сміття. У цих країнах плата за використання звалищ в 3-4 рази вище, ніж в країнах Східної Європи;

Середземноморський – зі значними звалищами і слабким сектором утилізації сміття;

Східний, де велика частина сміття йде на звалища і майже нічого не переробляється.

Країни Східної Європи мають унікальний досвід утилізації відходів. Будучи частиною радянського світу і відчуваючи брак в необхідних для виробництва матеріалах, вони бачили в утилізації порятунок. Тому збір металобрухту, макулатури та інших побутових відходів був звичною справою. Наприклад, у Східній Німеччині в 1950-ті роки, як розповідає Atlantic, за кілограм паперу давали рулон шпалер. У 1951 році, коли Угорщина почала збір заліза, за перший же тиждень було зібрано 2000 тонн.

Однак тоді в країнах Східної Європи утилізація відходів не була мотивована турботою про навколишнє середовище, як на Заході, а була спрямована на підтримку промисловості. Вона також стала аналогом справедливої торгівлі для країн Варшавського договору – макулатуру або іншу вторсировину часто збирали на підтримку якоїсь дружньої держави.

Після падіння соціалізму в країнах Європи розвалилися також їхні утилізаційні системи. Дев’яності роки стали розквітом переробки сміття в Західній Європі, в той час як на Сході ця сфера переживала застій.

В результаті відношення до сміття кардинально змінилося. Якщо раніше займатися сміттям було ганебним роботою для нижчих верств суспільства, то зараз дбайливе ставлення до побутових відходів (наприклад, поділ їх за типами матеріалів) стало знаком прояву громадянської культури.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!