Краса та здоров'я«Вибачте, в мене немає комп’ютера»: що загрожує медреформі в регіонах?

Із 1 квітня українські пацієнти можуть підписувати декларації з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами, яких обрали самостійно. Медичній реформі може загрожувати саботаж на місцях – як припускає народна депутат Ірина Сисоєнко, через відсутність технічного оснащення для доступу до системи e-Health лікарі в регіонах можуть бути неспроможні укласти декларації з пацієнтами. Вона побоюється, що це підірве довіру до медреформи загалом. При цьому радник виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Олександр Ябчанка зазначає, що МОЗ, хоч і буде моніторити ситуацію, не має повноважень ухвалювати рішення замість органів місцевого самоврядування. А секретар Громадської ради при міністерстві Євген Гончар прогнозує: в той час як в місті лікарі будуть конкурувати за пацієнтів, в селах все буде навпаки, – пише “Радіо Свобода”

Для того, щоб укласти договір з лікарем, потрібно прийти до нього з низкою документів та особисто підписати декларацію, наголошує експерт «Реанімаційного пакету реформ» Світлана Бубенчікова. При цьому вона зазначає, що обирати можна будь-якого лікаря, який подобається, незалежно від місця реєстрації.

«Якщо я проживаю на Троєщині, я можу обслуговуватися в лікаря, який приймає на Оболоні або в іншому районі Києва. Пацієнт обирає сімейного лікаря, приходить до нього на прийом з ідентифікаційним кодом та паспортом. Якщо це педіатр або сімейний лікар, де пацієнт хоче, щоб обслуговувалася його дитина, то, звичайно, копія свідоцтва (про народження – ред.) дитини. І особисто заповнює документи в лікаря. Ці всі дані дублюються в електронному форматі, тобто пацієнт підписує фізично декларацію і потім заносить в електронну базу, яку підписує своїм електронним підписом сам лікар», – пояснює Бубенчікова.

Сімейний лікар та секретар Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я Євген Гончар зазначає, що в містах лікарі будуть конкурувати за пацієнтів, а в маленьких населених пунктах ситуація очікується протилежна.

«Причина поганого кадрового забезпечення в селі – в тому, що немає матеріально-технічної бази для цього з причини відсутності якихось змін. А з настанням реформи охорони здоров’я, з реформою децентралізації, яка вже декілька років відбувається, з’являється фінансова можливість зацікавити лікарів приїхати до населеного пункту. Тому що раніше його фактично не було, не було грошей і важко було зацікавити. Допрацьовували люди, які там все життя працюють», – згадує Гончар в ефірі «Ранкової Свободи».

Зараз, на його думку, для молодих фахівців робота в сільській місцевості може бути навіть більш вигідною, адже буде більше «вільних» пацієнтів. Якщо ж громаду чи її частину не задовольнятиме робота медика, є можливість запросити іншого, створивши для цього необхідні умови.

Народний депутат від «Самопомочі» Ірина Сисоєнко підкреслює, що в кожного терапевта, педіатра чи сімейного лікаря має бути фізичний доступ до електронної бази даних.

«Лікар має бути забезпечений безпосередньо комп’ютером, медичною інформаційною системою, яка доєднана до електронної системи e-Health центрального органу виконавчої влади – МОЗ. Тож безпосередньо зараз влада на місцях має сформувати такі технічні можливості для своїх лікарів».

В той час, як у столиці парламентар відзначає певний поступ, вона припускає виникнення проблем в областях.

«Я знаю такі регіони, міста України, де міська влада, місцеві депутати, мери навіть про це особливо і не думають. Зараз пацієнти з усієї України почнуть шукати собі лікаря, приходити до того лікаря, а лікар буде казати: вибачте, але в мене немає комп’ютера, в мене нічого немає. Як результат, може сформуватись негатив, недовіра, по суті, до всієї медичної реформи», – побоюється Сисоєнко.

113 «піонерів»

Радник керівника МОЗ Олександр Ябчанка запевняє, що міністерство виконало свою частину роботи – система e-Health готова до роботи, також МОЗ провело консультації з лікарями, представниками місцевої влади та пацієнтами, а також забезпечити нормативно-правове врегулювання.

«Технічно все готове, але наскільки заклади будуть забезпечені комп’ютерами, наскільки головні лікарі підключаться до системи – це вже залежить від того, як спрацюють місцеві ради, як спрацюють головні лікарі, тому вся система запрацює тоді, коли кожен просто зробить свою частину роботи», – зазначає він.

За словами Ябчанки, МОЗ надало методичні рекомендації і планує моніторити ситуацію, але не може ухвалювати рішення на місцях замість органів самоврядування.

Вся необхідна інформація є на сайті міністерства
Олександр Ябчанка

«Перші 113 громад, скажімо, піонери цієї реформи, вже отримали детальне операційне керівництво, як організувати систему надання первинної медичної допомоги. Більше того, вся необхідна інформація є на сайті міністерства», – сказав радник міністра.

Євген Гончар зауважує, що гроші, які лікар отримує за надання послуг пацієнтам, надходять не йому напряму, а до медичного закладу, де він працює.

«Заклад, залежно від форми трудового договору – колективного, неколективного або договору з ФОП-лікарем, буде платити заробітну плату за надані послуги. Ця сума дійсно буде різнитись по території України і навіть між закладами. Десь заклади є більш оптимальними, менше видатків адміністративних, комунальних і більш сприятливе ставлення до лікарів, тому договори краще укладають. Десь я не виключаю, що ситуація буде не настільки сприятлива», – припускає він.

І додає: якщо лікаря перестануть влаштовувати умови роботи, він може змінити медичний заклад, залишивши за собою своїх пацієнтів.

Крім того, різною буде оплата і за лікування різних верств населення. Гончар звертає увагу на критерій віку.

«Діти до п’яти років і люди після 66 років – за них буде в два рази більше грошей. Звісно, хтось може піти в студентський гуртожиток, підписати зі студентами, це також варіант, але якась зацікавленість в тих же пенсіонерах є», – зазначає лікар.

 

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Related Posts

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!