Сайт знаходиться на тестуванні. Можлива некоретна робота. Приносмио вибачення за незручності. 

Журналіст представився терористом, щоб відкрити офшор – і от, що вийшло

12.04.2016 11:50
1350
 
Третього квітня Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) опублікував розслідування на основі витоку 11 млн секретних документів панамської фірми – реєстратора офшорів Mossack Fonseca. Цей архів містить інформацію про двісті тисяч підставних компаній, частина з яких пов'язана з керівниками держав, політиками та відомими особистостями. У зв'язку з цим увага світової громадськості зосередилася на країнах – типових податкових притулках на кшталт Панами. Колумніст Washington Post Джейсон Шарман, професор Університету Гріффіта (Австралія), пояснює, що насправді не варто зациклюватися лише на ситуації в Панамі. У світі є куди більш доступні (і тому привабливі) місця для бізнесменів і злочинців, які бажають приховати свої статки. Такий висновок Шарман зробив після участі в проекті Global Shell Games. Разом зі своїми соратниками по проекту, Майклом Фіндлі та Деніелом Нільсоном, Шарман увійшов в світ фіктивних компаній. Раніше він вже мав схожий досвід – в 2009 році він зв'язався з 54 компаніями, що займаються організацією офшорів і відкриттям банківських рахунків в податкових притулках начебто Панами, а також в США. Схожий експеримент проводили так само і журналісти National Public Radio в 2012 році.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мессі, Джекі Чан та інші обділені увагою фігуранти Панамського архіву"В ході останнього експерименту команда Шармана створила ряд персоналій різних груп ризику – серед них були і ті, хто відмиває гроші, спонсорує терористів і промишляє корупцією. Від імені 21 вигаданого героя вони розіслали понад 7400 тисяч електронних листів фірмам на кшталт одіозної Mossack Fonseca з 182 країн світу, з метою створити таємні нелегальні компанії. При цьому Шарман зауважує, що в ході експерименту вони не підписували ніяких підроблених паперів і не створювали офшори в реальності. Метою дослідження Global Shell Games було з'ясувати, наскільки широко дотримується корпоративне правило прозорості - «знай свого клієнта», яке встановлено міжнародним стандартом Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ). У ньому йдеться: «Країни повинні вжити заходів для запобігання використання юридичних осіб для відмивання грошей або фінансування тероризму. Країни повинні забезпечити наявність достатньої, точної та своєчасної інформації про вигодонабувача власності та контроль юридичних осіб, доступ до якої можуть оперативно отримати компетентні органи». Більше 180 країн світу визнали ці рекомендації. І тим не менше дослідження Шармана виявило приголомшливу тенденцію:
  • У США та інших офшорах (країнах, що не надають податкових пільг) набагато легше зареєструвати фіктивну компанію, не розкриваючи свою особистість, ніж в типових податкових притулках. Тільки в половині фірм, куди зверталися Шарман, Фіндлі та Нільсон, у них запросили пакет ідентифікаційних документів, а в четвертому не запросили взагалі нічого. Виявилося, політики «знай свого клієнта» більше дотримуються країни офшорної зони, ніж США та інші країни ОЕСР;
  • Реєструючи офшори, фірми працювали однаково спокійно з клієнтами з високим і низьким ризиком. Негативно сприймалися тільки ті клієнти, хто міг бути пов'язаний з тероризмом;
  • Фірми – провайдери корпоративних послуг не звертали уваги на нагадування про міжнародні правові норми, яким вони повинні слідувати, навіть коли клієнт промовляв можливе покарання за їхнє недотримання. Деякі фірми погоджувалися порушити правила після пропозиції клієнта заплатити за це.
При цьому Шарман звертає увагу на те, що такі результати ні в якому разі не виправдовують діяльність фірм в «податкових гаванях». Він лише хотів звернути увагу, що стереотипи можуть відвернути нашу увагу від тих місць, де міжнародне право порушується в ширшому масштабі, ніж ми того очікуємо. Якщо витік даних двохсот тисяч офшорів сприймається як грандіозна сенсація, уявіть, що могли б розповісти нам документи 15 мільйонів компаній, зареєстрованих в США, пише Шарман.
Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
"За 3 місяці "ЗЕленої осені" загинуло більше українських бійців, ніж за весь 2018 рік"
Стрічка