Надсилайте ваші скарги. Ми опублікували вже понад 4 000 скарг та понад 1000 вирішили! 

Все, що потрібно знати про мобілізацію

12.02.2015 15:51
2838
 
Ми підготували спеціальну довідку, що відповідає на найбільш важливі питання та пояснює, що означає введення часткової мобілізації. Ви всі добре знаєте про події в Україні, а також про те, що нещодавно в країні було оголошено часткову мобілізацію. 15.01.2015 року Верховна Рада України прийняла закон «Про часткову мобілізацію», що затверджує аналогічний Указ президента від 14.01.2015 року. Країну чекає новий етап військової мобілізації. Перша хвиля (ІІІ черги) відбулися протягом 2014 року – згідно з Указами в.о. Президента від 17 березня і 6 травня та Указом Президента від 22 липня 2014 року.

Війна? Воєнний стан?

Ні. Ні в Указі Президента України, ні в Постанові Верховної Ради України, про введення воєнного стану раніше немає ні слова. Рішення про введення воєнного стану – прерогатива РНБО і поки таке рішення не прийнято. Цілі часткової мобілізації (аргументи президента України Петра Порошенка): більшість бійців Збройних сил і Нацгвардії знаходиться в зоні АТО вже біля одного року, тому необхідна ротація; необхідно посилити охорону кордону; влити свіжі сили в підрозділи територіальної оборони; зміцнити бойові частини та частини забезпечення бойових сил на Сході країни.

Кого призиватимуть? – Хто не служив, того і не призвуть

Нинішній етап мобілізації проводиться в рамках так званої «другої хвилі», яка передбачає, що у війська призиваються офіцери та сержанти запасу всіх військових спеціальностей; рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей з армійським досвідом; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей. Що стосується офіцерів запасу, що не служили в армії, які закінчили військові кафедри військових ВУЗів, то їх призивати не повинні, так як в Україні близько 20 тисяч офіцерів запасу з реальним військовим і миротворчим досвідом. Нагадаємо, всього хвиль мобілізації може бути чотири. У разі подальшого загострення ситуації після першої (2014 року) та другої (нинішньої) хвилі мобілізації можуть бути оголошені наступні етапи.Третя хвиля – мобілізуються 20-річні призовники, жінки – військовозобов’язані (польові лікарі, медсестри, технічні спеціалісти); а також ті, хто не проходив військову службу, але не має «білого квитка»;Четверта (малоймовірна – можлива, тільки якщо війна в самому розпалі йде довгий час) – настає загальна мобілізація – у війська йдуть всі, хто здатний тримати зброю. Всі призовники та резервісти повинні проходити медичну комісію.

Особливості нинішнього етапу мобілізації

Перша черга нинішньої хвилі мобілізації оголошена з 20 січня і буде тривати 90 діб. З квітня розпочнеться друга черга тривалістю 60 днів, а з червня - третя, також тривалістю 60 днів. Протягом нинішньої хвилі мобілізації планується призвати на службу 50 тисяч військових, ще 50 тисяч планують призвати в разі загострення ситуації в Україні. Обсяги проведення мобілізації передбачають закликати таку кількість особового складу, щоб була можливість періодично здійснювати ротацію військовослужбовців. В період з 18 березня по 1 травня буде проведена демобілізація військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період згідно з указом президента України від 17 березня 2014 р. №303 "Про часткову мобілізацію". В Генштабі обіцяють, що буде дотриманий принцип рівномірного навантаження на регіони, "щоб не було перекосів і соціальних загострень" в окремих регіонах або населених пунктах. Навантаження на регіон становитиме в середньому 2,5% (від 2 до 5% залежно від регіону). Призову підлягають військовозобов’язані, які мають військову підготовку. Це фахівці механізованих військ – танкісти, артилеристи, фахівці протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтники, спеціалісти радіоелектронної боротьби, техніки різних напрямків, водії, механіки тощо. Якщо мобілізований не матиме військово-облікової спеціальності, то за час підготовки у нього буде можливість отримати спеціальність. Крім того, передбачається призов за спорідненими спеціальностями та їх подальша перепідготовка. Згідно із законодавством, під мобілізацію можуть потрапити військовозобов'язані чоловіки віком від 25 до 60 років та жінки віком від 25 до 50 років. При цьому жінок будуть мобілізувати лише за потреби за кваліфікаційним рівнем. Призовник віком до 25 років може потрапити на військову службу в єдиному випадку — це укладення контракту.

Обов’язки отримувача повістки: літера закону

За законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, яким надійшла повістка військового комісаріату про прибуття для призову на збори, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. Оповіщення військовозобов’язаних, відібраних кандидатами для призову на навчальні збори, проводиться виключно шляхом вручення повісток встановленого зразка особисто в руки, - а не за допомогою телефонних дзвінків. У повістці має бути вказано час прибуття до військового комісаріату.Важливо! Співробітник компанії, що отримав повістку, зобов’язаний негайно, до відбуття у військкомат, повідомити про це свого безпосереднього керівника.Важливо! За призваними на збори та резервістами зберігаються місце роботи, посада і середня заробітна плата на підприємстві чи в організації, незалежно від форм власності. Всім, хто перебуває на військовому обліку, з моменту оголошення загальної повної мобілізації (нагадаємо, зараз проходить часткова), забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи військкомату.

Не хочу в армію!

За неявку у військкомат за повісткою при повній або частковій мобілізації ухильникам загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 119 грн. За порушення законодавства про мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 51 грн. За умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка – штраф у розмірі від 17 до 51 грн. За ухилення від призову за мобілізацією в ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Які обов'язки роботодавця військовозобов'язаних?

Згідно законодавства роботодавець має ряд зобов'язань, серед яких саме роботодавець має забезпечити своєчасне прибуття призваних за мобілізацією робітників у військкомати у зазначений час, надавати будівлі та споруди, вести облік військовозобов’язаних і осіб що перебувають у резерві. Таким чином, обов'язок по врученню повістки військовозобов'язаному цілком може бути покладено на підприємство - інформація про місце роботи є у військкоматі.

Яку відповідальність несе роботодавець за невиконання цього обов'язку?

Відповідальність за порушення підприємством, установою, організацією мобілізаційного законодавства відповідно до статті 26 Закону про мобілізацію покладається на керівника. Посадові особи, так само як і громадяни, за порушення мобілізаційного законодавства можуть бути покарані притягненням до адміністративної відповідальності. За порушення законодавства про оборону, мобілізаційної підготовки, мобілізації - у вигляді штрафу від 510 до 5100 грн . За не забезпечення оповіщення військовозобов'язаних про виклик до військкомату або перешкоду їх явки за викликом - штраф від 17 до 119 грн . Несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку і не сповіщення про виклик у військкомат - штраф від 17 до 119 грн.

Що таке бронювання? Чи може підприємство скористатися можливістю бронювання співробітників?

Бронюванню, виходячи з нормативних актів, підлягають військовозобов'язані, що працюють в органах влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, для яких встановлені мобілізаційні завдання в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Кого не призвуть ніколи

Призову не підлягають під час мобілізації: · військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації; · визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров’я на строк до шести місяців; · чоловіки, на утримані яких перебувають троє і більше дітей до 18 років; · жінки, на утриманні яких перебувають діти до 18 років; · зайняті постійним доглядом за якою-небудь особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд; · студенти та аспіранти денної форми навчання; · жінки і чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу тільки за їх згодою і тільки за місцем постійного проживання); · жінки і чоловіки, на утриманні яких знаходяться повнолітня дитина (діти), якщо він (вони) є інвалідом І та ІІ групи, до досягнення ним (ними) 23 років. · не можуть бути мобілізовані і народні депутати України.
Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
"За 3 місяці "ЗЕленої осені" загинуло більше українських бійців, ніж за весь 2018 рік"
Стрічка