Сайт знаходиться на тестуванні. Можлива некоретна робота. Приносмио вибачення за незручності. 

Охоронець «Сільпо» протиправно обшукує особисті речі покупця

08.07.2015 16:57
9513
 
До «Електронної книги скарг України» написав наш читач Андрій, він переконує, що охоронець супермаркету «Сільпо» застосував до нього протизаконні дії та мусить бути покараний керівництвом супермаркету.

ОСЬ ЙОГО ЛИСТ:

Контакти для журналістів:[sociallocker id="10854"]andreyua2005@gmail.com[/sociallocker]

"Добрий день, шановна редакціє, а також читачі, які не згодні з рабським життям і хоча б розуміють, що свої права потрібно захищати. Я неодноразово потрапляв у такі ситуації, коли, щойно заходиш у супермаркет, тебе буквально змушують підкорятися законам маркету, які він сам собі встановлює.

Вважаю, що свої речі, серед яких планшет, телефон та інше не повинен озалишати в камері схову, за яку магазин не несе відповідальність, про що він пише в оголошенні.

Одного щасливого ранку в супермаркеті «Сільпо» мене зупинив охоронець викриком: «Ееее, (глухий свист)!». Це, мабуть, замість слів: «Доброго ранку! Вибате, але в мене склалася підозра, що, можливо, Ви заходите в маркет із пакетом, в якому прихоплене щось незаконне? Чи не будете Ви ласкаві показати вміст свого пакету?». Я гадаю, це задовго, та й не для нашої цивілізованої країни, через що почув тільки «Ееее, (глухий свист)!».

Звісно, я, маючи невеличкий досвід, відмовився виконувати його наполегливий наказ: «Покажіть, що у Вас у пакеті», на що охоронець перегородив вихід і викликав начальника охорони. Начальник усміхнено вислухав наші розбіжні погляди, а далі неквапно промовив: «Я щас сходжу та подивлюсь на камери!». Звісно, вільно й гуляючи вирушив переглядати камери, хоча я міг запізнитися на роботу і просив трохи швидше. Упевнившись у моїй непричетності до крадіжок, начальник охорони дозволив мене випустити. Я цю подію швиденько вписав у книгу скарг та звернувся з листом до головного офісу супермаркету «Сільпо» з таким змістом:

Скарга

«Шановне керівництво супермаркету «Сільпо». Прошу звернути увагу та прийняти необхідні заходи з неправомірних дій охоронців супермаркету «Сільпо» за адресою вул. Т. Драйзера, 8. 18 травня о 8:00 охоронець Апілат Іван Іванович фізично перегородив мені вихід, оскільки я відмовлявся показувати вміст пакету. Нагадую, що ця дія є притизаконною.

Пояснюю: на запит показати вміст моїх речей я можу відповісти згодою, але і маю повне право проігнорувати. За законом, співробітник служби охорони не має повноважень оглядати мої речі. Це - прерогатива виключно працівників міліції. Тож охоронець, якщо, звичайно, у нього немає при собі документів співробітника МВС, зайвого бланка протоколу огляду та двох понятих, не може копирсатися у моїх речах.

Втім, охоронці, запідозривши мене у крадіжці, можуть зателефонувати в місцеве відділення міліції і повідомити про скоєний, на їхній погляд, злочин. При цьому жоден закон не зобов'язує мене чекати міліціонерів у касовій стійці. Максимум, що може зробити охоронець у цій ситуації, не переступаючи закону, - вийти з магазину слідом за мною, наполегливо пропонуючи дочекатися міліції і періодично інформуючи про моє переміщення.

«Законом про приватну детективну й охоронну діяльності передбачено затримання громадянина, який вчинив посягання на чужу власність». Ключове слово в даному випадку - «вчинив». Тобто зупинити мене силою охоронець може лише в тому випадку, якщо він спостерігав своїми очима (або крізь відеокамеру), як я краду з полиці упаковку батарейок або ховаю в кишені жуйку. Відразу після цього охоронець зобов'язаний зателефонувати в міліцію, дочекатися разом із порушником її приїзду і передати в руки правоохоронних органів. Вирішувати питання «своїми силами» охоронці не можуть. За скоєння злочину або правопорушення, розбиратися з цим зобов'язана міліція, а не приватне комерційне підприємство. Тому охорона не викликала міліцію і продовжувала затримувати мене. Це можна кваліфікувати як незаконне позбавлення волі - діяння, за яке передбачена кримінальна відповідальність».

Стаття 365. Перевищення влади або службових повноважень

 1.  Перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, карається виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 2. Перевищення влади або службових повноважень, якщо воно супроводжувалося насильством, застосуванням зброї або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Мої вимоги: 

 • застосувати заходи щодо неправомірних дій робітника супермаркету «Сільпо» за адресою вул. Т. Драйзера, 8, охоронця Апілата Івана Івановича;
 • вжити заходів до начальника охорони, який, не зважаючи на моє нагадування про запізнення на роботу, виконував свої безпосередні обов'язки неквапливо і надавав накази, що суперечать закону;
 • надати інформацію про заходи, яких вжито, та у тижневий термін, в обов’язковому порядку, надіслати письмову відповідь за вказаною адресою: м. Київ, вул. Миколи Закревського, **, кв. **.

18 травня 2015 року                                    Никодюк Андрій Іванович»

Відповідь незабаром з'явилася:

Зображення видалено.

У двох словах: охорона наймана, ми непричетні до цього, якщо є якісь питання до протиправних дій, туди і звертайтесь (тобто в фірму охорони). А ми про всяк випадок вибачаємось та посміхаємось.

05 червня 2015 року продовжується дійство. Хоча мене запевнило керівництво супермаркету в тому, що розбереться у цьому питанні та вживе заходів.

Знову все повторюється, і чи то за збігом обставин, чи то іронія долі, до мене знову впевнено та з гордістю звертається той самий охоронець, з яким я мав неприємну зустріч першого разу: «Покажіть Ваш пакет!».

Знову все повторюємо. Я відмовляю, викликається начальник охорони (але на зміні інший начальник): «Погляну на камери!». Знову книга скарг та пропозицій вумоїх руках, знову пишу листа та дзвоню в головний офіс супермаркету і т.д., і знову мій лист:

Скарга

Шановне керівництво супермаркету «Сільпо». Прошу звернути увагу на повторне порушення моїх прав охороною Вашого супермаркету «Сільпо» за адресою вул. Т. Драйзера, 8.

05 червня о 8:00 годині охорона знову порушує мої права, і, напевно, не проводилася бесіда, тому що знову повторюються помилки.

Зазначу про принизливе поводження начальника охорони, який некоректно і з насмішкою зі мною розмовляв, і, звертаю увагу, не знає законів та займає посаду незаконно, виходячи з вищезазначеного.

 1. Законом України «Про права споживачів», а також жодним іншим нормативно-правовим актом не передбачено, щоб покупці здавали свої речі до камер схову супермаркетів/магазинів. Річ утім, що законодавство не передбачає матеріальну відповідальність супермаркетів за залишені у скриньках речі.
 2. Охорона супермаркету не має законних прав затримувати, оглядати, а, тим більше, здійснювати обшук. Охорона має право лише викликати міліцію. Здійснювати обшук – це повноваження правоохоронних органів, якщо вони мають достатньо підстав (розділ 16, ст. 177 КПКУ). Здійснювати обшук можуть працівники міліції у присутності понятих. Вони складають протокол, де підписуються всі, хто в цій дії брав участь (ст.188 КПК України).
Тож показувати вміст своїх сумок або кишень – це моє право, а не обов’язок.

Мені неприємно, коли порпаються (копирсаються) у моїх речах, тобто дають чітко зрозуміти, що підозрюють у крадіжці. А це вже порушення ст. 28 Конституції України, де чітко зазначено, «кожен має право на повагу до його гідності. Тобто ніхто не може бути підданий такому, що принижує його гідність».

Мої вимоги:

 1. Провести службове розслідування в супермаркеті «Сільпо» за адресою вул. Т. Драйзера, 8;
 2. Вплинути на співробітників охороної фірми, найманної Вами: якщо вони перевищили свої повноваження, розірвати контракт або навіть позбавити ліцензії за моєю скаргою;
 3. Надати інформацію про заходи, які вжито, в обов’язковому порядку прошу письмово дати відповіді на мої запитання:
 • «Чи маю я право згідно з законами України пересуватися територією супермаркету «Сільпо» зі своїми речами?»
 • «Чи маю я право згідно з законами України не показувати вміст своїх особистих речей найманій Вами охороні, оскільки це суперечить законам, які мають вищу юридичну силу?»
 • «Чи вважаєте Ви, що наймана Вами охорона має право встановлювати для клієнтів довільні, суперечні законам правила?»

Прошу надіслати письмову відповідь за вказаною адресою: м. Київ вул. Миколи Закревського, **, кв. **.

05 червня 2015 року                                                                          Никодюк Андрій Іванович»

ДОДАТОК:Стаття 1. Визначення термінів Для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: громадське місце — частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Охоронцям забороняється:

 • обшукувати покупців і ритися в чужих сумках або пакетах;
 • примушувати залишати речі в камері зберігання;
 • хватати покупців за частини тіла і одяг, вдягати наручники і взагалі застосовувати силу і спецзасоби, крім випадків, коли відвідувач загрожує життю, здоров'ю або майну інших людей;
 • звертатися до людей у неповажною формі, ображати, погрожувати арештом, затриманням чи іншим покаранням;
 • перешкоджати покупцям входити у відкритий торговий зал або виходити з нього;
 • примушувати покупців покинути відкритий торговий зал;
 • забороняти фотографування в торговому залі, відбирати фотоапарати і вимагати видалення фотографій, відбирати інші належать покупцям речі.

Охоронцям дозволено:

 • викликати міліцію, але тільки якщо відвідувача підозрюють у скоєнні злочину, при цьому затримання, в принципі, допустимо, але тільки для запобігання явного злочину, а в разі помилки охорони доведеться нести кримінальну або цивільно-правову відповідальність за свої дії;
 • на прохання покупця викликати адміністратора;
 • ввічливо попросити покупців показати вміст сумок або кишень, оглядати і перевіряти їх виключно з їх згоди, не наполягаючи у разі відмови;
 • ввічливо попросити покупців залишити речі в камері схову, не наполягаючи у разі відмови.

Важливе доповнення: Усе вищевикладене стосується тих охоронців супермаркету, які НЕ є співробітниками офіційно оформлених охоронних агентств. Це може бути внутрішня служба безпеки, наприклад. Якщо ж супермаркет уклав контракт із охоронним агентством, то дії цих охоронців підпадають під Закон України «Про охоронну діяльність», який набув чинності 18 жовтня 2012 року. Закон не дає право обшукувати, забороняти входити в торговий зал з рюкзаком, без вагомої причини обмежувати свободу громадян та інше, але співробітники ФОПа отримують право затримувати підозрюваних у крадіжці або тих, хто становить загрозу для людей навколо, до приїзду міліції, застосовуючи при цьому спецзасоби.

Повторюються телефонні вибачення, але вже за моєю наполегливістю супермаркет разом зі своїми юристами надав письмову відповідь (зверніть увагу на підкреслене і зробіть висновки):

Зображення видалено.Відповідь Сільпо 2Відповідь Сільпо 3

P.S. Що мене злякало: за час так званих «потасовок», коли я захищав свої права в супермаркеті, люди або байдуже проходили повз нас, або навіть кричали на мою адресу, що я «такий-сякий». Це вигуки раба, котрий звик жити на колінах і думати тільки про себе. Я впевнений, що таких людей буде з часом все менше у нашій країні, що розвивається, і цей боягузливий стан вже зникає та залишився в людях «совєцького» життя, молодь - інша...

БОРІТЕСЯ за своє гідне право почуватися людиною, а не біологічною масою!"

Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
"За 3 місяці "ЗЕленої осені" загинуло більше українських бійців, ніж за весь 2018 рік"
Стрічка