Беремо до увагиЧи має право чиновник користуватися предметами віри у кабінеті де приймає громадян?

Нещодавно до “Електронної книги скарг України” написав наш читач із Одещини, який поскаржився на чиновницю у якої в кабінеті були виставлені ікони. Його це дуже обурило про що він їй сказав. Але на прохання їх прибрати – вона відмовилася. Оскільки питання делікатне – ми звернулися до юриста Катерини Визницької за поясненням, чи може чиновник прикрашати свої кабінети де приймає громадян предметами віри і, що про це говорить Конституція України?

“Конституція України, а саме стаття 35 чітко говорить, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Держслужбовець керується Законом України «Про державну службу» та в статті 24 «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, замовними або іншими ознаками».

Звісно, кожна людина має на це право і ніхто не має право заборонити його. Але у статті 35 Конституції України є продовження – здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов’язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Але людина, яка працює на державній службі (тобто держслужбовець), повинен керуватися Конституцією України, ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ЗУ «Про державну службу». В них прописані права та обов’язки держслужбовців. Але в жодному законодавстві не вказано чітко, що держслужбовець не має право користуватися предметами віри у кабінеті. Тому, відповідаючи на ваше питання, однозначно сказати «Ні, не може» або «Так, може» – важко.

Напевно, чиновниця керується тим, що теж має право, як це прописано в Конституції України. Але забуваючи про те, що вона держслужбовець і в цьому випадку, можливо варто було утриматися від предметів віросповідання в своїй кабінеті. На сам перед держслужбовець повинен виконувати свої обов’язки, згідно статті 8 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та не ділити громадян по віросповідання. Але і громадянин не має права вимагати –  їх прибрати, так як, цим порушує Конституцію України.

Тому в такому випадку, чиновнику, можливо слід думати, що він на посаді, на якій надає послуги, а значить, як ввічливий продавець – мав би пам’ятати, що клієнт завжди правий. Як і в цьому випадку і все ж таки утриматися від дратівливих для когось предметів”.

Опубліковано: "ЕКСУ"

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - твій гідний удар по беззаконню. Ми публікуємо скарги звичайних людей для журналістів з усієї України. Досить мовчати!

Рекомендуємо почитати

Selected Title

Архіви

Електронна книга скарг України

Електронна книга скарг України. Твій нищівний удар по беззаконню. Ми 7 років захищаємо звичайних українців, публікуючи їхні скарги для журналістів.

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!