fbpx

Чи мають право охоронці в супермаркетах проводити обшук людини, та що робити, якщо вони наполягають на цьому?

Поради від юриста

Усі ми ходимо до супермаркету, майже кожного дня. На вході та біля кас стоять пильні охоронці. Кожного покупця, наче сканер, вони готові пропустити через своє око. Вони стежать за людьми, хто стоїть в черзі, а щоб не було мало – в кімнаті охорони є відеоспостереження. І якщо, на їхню думку вони бачать щось підозріле в покупцеві, то передають по рації іншому охоронцю затримати людину. І тут постає питання: а які права має охоронець? Чи повинна людина робите те, що скаже її охоронець? І таких запитань безліч. Отже спробуємо дізнатися, хто ж та які права та обов’язки має.
Охоронець кожного супермаркету це штатний працівник установи (супермаркета), і у своїй роботі керується посадовою інструкцією. У її типовій формі йдеться: охоронник повинен попереджати і припиняти правопорушення на об’єктах, які охороняє, затримувати осіб, які намагаються незаконно вивезти (винести) матеріальні цінності з об’єкта або підозрюваних у здійсненні правопорушень.

Якщо охоронець порушив вимоги посадової інструкції, порядок проведення огляду речей, тощо покупець має право звернутися зі скаргою на його дії до адміністрації супермаркету. У скарзі можна просити притягнути охоронника до дисциплінарної відповідальності.

Охоронці затримати можуть у тому випадку, якщо бачили безпосередньо факт крадіжки. Якщо ж покупець впевнений у своїй невинуватості, а охоронець наполягає на огляді і «усамітнені» у кімнаті, тоді покупець може сам викликати поліцію і поскаржитися на дії охорони. Охоронець має право на огляд, а не на обшук ваших речей. І це слід запам’ятати.

Чи має право охорона взагалі обшукувати і перевіряти сумку?

Охорона не має права робити обшук, тим більше заглядати у сумки споживачам. Якщо навіть охорона з допомогою відеоспостереження помітила, що покупець ніби-то щось вкрав, треба викликати поліцію. Навіть, якщо на відеозаписі охоронцям примарилось щось підозріле, то прав оглядадти самостійно ваші речі вони не мають. Для цього потрібно викликати поліцію, яка це може робити.

Охоронник не здійснює обшук, він проводить огляд. Така дія полягає в тому, що охоронник просить особу викласти усі речі з кишень або сумки на стіл з метою виявлення викраденого. Огляд проводиться за добровільної згоди покупця і у присутності двох понятих та за необхідністью з поліцією. Такі дії, як огляд людини та її особистих речей згідно Кримінально-процесуального кодексу і закону «Про поліцію» можуть проводити тільки співробітники правоохоронних органів.

В цьому випадку охоронець має право викликати поліцію, якщо:

1. На виході з супермаркету спрацювала противикрадальна рамка
2. Камери стеження зафіксували, що ви щось крали
3. Покупці помітили, крадія і сказали про це охоронцю

Але, якщо цих підстав немає, то охоронець взагалі нічого з вами робити не може, навіть пальцем не може доторкнутися, не кажучи про огляд особистих речей.

Огляд стосується і чеків, які на виході з магазину люблять перевіряти. Чек є приватною власністю, як і придбані вами товари. Якщо в охоронців виникають сумніви чи підозри щодо вашої особи, то в них є змога слідкувати за вами за допомогою камер спостереження.

Охоронець своїми діями (обшук речей покупця) порушує закон. Відповідно до статті 29 Конституції України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність”. І стаття 289 Цивільного кодексу України говорить про те, що кожна людина має право на особисту недоторканність, а 270 визначає його як ваше особисте немайнове право.

Якщо ваші права все ж були порушені, можете скласти заяву в прокуратуру з вимогою порушити кримінальну справу за фактом самоправства охоронців супермаркету.

Якщо охоронці супермаркету затримали вас на більш ніж 3 години, можете також вимагати порушити кримінальну справу за фактом незаконного позбавлення волі.
Слід направити письмове звернення на адресу адміністрації магазину з вимогою відшкодувати вам моральний збиток.

Йти у кімнату охорони особа повинна лише з добровільної згоди. Якщо покупець відмовляється «вивернути кишені», то перевірити її речі може лише поліція.

Вивести людину з магазину охоронці можуть лише у випадку, коли покупець перебуває у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння, порушує громадський порядок, права інших покупців. Але у таких випадках найчастіше всього охоронники викликають наряд поліції для адміністративного затримання порушника.

На дії охоронців, які споживачі вважають незаконними, можна писати заяву до інспекції у справах захисту прав споживачів, або ж звернутися до прокуратури.
В будь-якому випадку охорона супермаркета має лише право попросити вас затриматись та оглянути ваши речі. Ви як покупець можете це зробити добровільно або викликати поліцію, якщо вважаєте дії охорони безпідставні.

Автор: Катерина Визницька

Електронна книга скарг України

lorem

Читайте також

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті або долучайтеся до Facebook
Підписатися!
Ні. дякую!
- 45%! НА ПОДАЧУ СКАРГ. НЕ ПРОҐАВ 
НЕХАЙ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬСЯ САМІ - ТИСНИ, ЩОБ ДІЗНАТИСЯ ЯК