Електронна книга скарг України

lorem

Чому і за що можуть стратити в Кореї?

Літо закінчилося шокуючою звісткою з Північної Кореї – начебто там розстріляли з зенітки двох міністрів. Важко повірити, щоб в 21 сторіччі, до життя людини ставилися, як до непотребу. І...

Літо закінчилося шокуючою звісткою з Північної Кореї – начебто там розстріляли з зенітки двох міністрів. Важко повірити, щоб в 21 сторіччі, до життя людини ставилися, як до непотребу. І це далеко не вперше в цій містині так жорстко розправляються із чиновниками. Раніше, в 2015 році, наприклд, в тій же Північній Кореї розстріляли міністра Народних військових сил КНДР Хьон Йон Чхоля. Коли ж цьому буде покладено край, чи реагують на подібні смерті міжнародні організації, дізнавалися журналісти “Електронної книги скарг Білої Церкви“. 

За що стратять в Північній Кореї?

Стосовно судового діловодства в Північній Кореї де-факто існує дві сфери – кримінального і політичного характеру, які відрізняються одне від одного досить істотно. Кримінальне судочинство відбувається за загальноприйнятою моделлю: обвинувачений постає перед судом, а суд виносить вирок, керуючись Кримінальним кодексом КНДР. До смерті обвинувачений може бути засуджений за звинуваченнями в тероризмі (ст.61), зраді батьківщині (ст.63), диверсіях (ст. 65), зраді нації (ст.68), контрабанді та торгівлі наркотиками (ст. 208) або умисному вбивстві (ст.266).

Відносно політичних справ все інакше: людину можуть, наприклад, просто заслати в табір за рішенням таємної поліції. В якійсь мірі це нагадує сталінську Особливу нараду, що засуджувала людей в позасудовому порядку. У той же час про те, щоб людей в позасудовому порядку засуджували саме до смертної кари, не відомо навіть тим, хто проживає в КНДР, східнознавцям і вихідцям з КНДР. Загальне правило: до смерті засуджує тільки суд, хоча ясна річ, що коли мова йде про чистки серед важливих чиновників, вирок спускається саме згори.

Який має вигляд корейський суд?

Суд, як і всі інші сфери життя в Північній Кореї, просочений корупціією, за великий хабар в суді цілком реально купити собі або близькій людині виправдальний вирок. Але це для кримінальних справ, для політичних – ні. Просто приїжджає наряд політичної поліції, його керівник зачитує постанову про заслання в табір – і все, арештованих садять у вантажівку і вивозять. В останньому випадку їм навіть не повідомляють термін ув’язнення.

Як багато людей засуджують до вищої міри покарання?

Північна Корея, ясна річ, статистики не публікує, а зібрати її неможливо.

Чи справді засуджених до страти спалюють з вогнемета та розстрілюють з гармати?

Стандартний спосіб страти в КНДР – розстріл. Засудженого прив’язують до стовпа або дерева, і команда, що розстрілює робить кілька пострілів. Робота ката – заняття не з приємних, але ж розстрілом справа не закінчується – потім потрібно відв’язати труп людини, яку ти щойно вбив, упакувати в мішок і запхати у вантажівку. Були випадки, коли люди кидали престижну роботу в держбезпеці через те, що не могли це витримати. Найстрашніше, за словами тих, хто служив у північнокорейській Державній Безпеці, – витримати погляд засудженого за секунди до пострілу (часто очі засудженим в КНДР не зав’язують).

При Кім Ір Сені (фактично керував державою в 1948-1994 роках) іншим досить популярним способом страти було повішання, причому кат мав зав’язати вузол збоку на шиї страчуваного, а не позаду, що посилювало муки жертви. Кім Чен Ір (Великий керівник КНДР в 1994-2011 роках) після приходу до влади скасував деякі особливо варварські нововведення свого батька, і зараз в КНДР майже не вішають – розстріл став ледь не універсальним видом страти.

Кім Чен Ин бере участь у розстрілах?

Ні. У південнокорейських ЗМІ про це не було жодної згадки, а зрозуміло, що навіть якби Кім просто постояв у сторонці під час одного з розстрілів, то це породило б хвилю чуток, які неминуче просочилися б через кордон.

Звідки з’являється інформація про страти представників північнокорейської еліти?

У виняткових випадках – з самої північнокорейської преси. За останні десятиліття такий випадок був один – кара Чан Сон Тхека, дядька Кім Чен Ина. Про те, що «зрадник за всі часи» Чан був страчений, повідомила в грудні 2013 року головна газета КНДР «Нодон сінмун».

Зазвичай же така інформація виходить з мереж інформаторів південнокорейських ЗМІ, що спеціалізуються на північнокорейській тематиці (в першу чергу DailyNK), або найбільших південнокорейських газет (в першу чергу найбільшої з таких «Чосон ільбо»). З’являється повідомлення по-корейськи, потім воно перекладається на англійську і розходиться по світу.

Чому кількість страт зросла?

Тому що в 2011 році помер Кім Чен Ір, а його син Кім Чен Ин дотримується, скажімо так, іншого стилю керівництва по відношенню до вищого чиновництва і генералітету.

Які випадки були найбільш резонансними?

Перш за все це, звичайно, згадана вище кара дядька Кім Чен Ина. Крім того, можна згадати процес над колишнім главою Компартії Кореї Пак Хон Йоном в 1955 році – його стратили за звинуваченням у шпигунстві на користь США і Японії, процес йшов повністю за сталінськими зразками. З більш сучасних подій: в 2010 році був страчений Пак Нам Гі, колишній керівник департаменту фінансів та планування ТПК. І ось, остання новина стосується 30 серпня 2016 року про екс-міністра сільськогосподарської галузі і міністра просвіти Лі Ен Чжін.

Але до «сенсаційних» повідомлень з Північної Кореї варто ставитися з підозрою. Наприклад, в серпні 2013 року ЗМІ писали про те, що була страчена «колишня коханка лідера країни Кім Чен Ина співачка Хен Сон Воль». Насправді Хен жива і здорова, при цьому ніяких підтверджень того, що у неї був роман з Кімом-молодшим, не було.

Чи знають щось про страти прості північнокорейці? Чи намагаються міжнародні правозахисні організації хоч якось вплинути на процес? Чи є цьому край? 

Про це можна дочитати за посиланням, на “Електронної книзі скарг Білої Церкви“.

 

Опубліковано: "ЕКСУ"

"Електронна книга скарг України" - сайт кожного українця. Це віртуальний місток між людьми, у яких є проблеми, і журналістами, які шукають таких людей!

Читайте також

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті 
Підписатися!
Ні. дякую!
- 50% НА ПОДАЧУ СКАРГ. НЕ ПРОґАВ
НЕХАЙ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬСЯ САМІ - ТИСНИ, ЩОБ ДІЗНАТИСЯ ЯК