Ставимо жирну крапку. Чи можна проводити відеозйомку в ТЦ та магазинах?

Відповідь юриста

Чи можна фіксувати (знімати на відео або фото) те, що подобається в торгових центрах і супермаркетах? Відповідь на це питання одна і, здається усім відом – можна. Але, часто самі працівники закладів харчування, посилаючись на якісь свої внутрішні правила, чи невідомі нікому закони забороняють це робити споживачу. В цій статті ми допоможемо вам правильно відповісти охоронцю, щоб продовжити знімати те, що ви вважаєте за потрібне.

Чому ми маємо право проводити відеозйомку та фотозйомку у ТЦ та супермаркетах.

Уявімо звичну ситуацію, під час ведення вами зйомки в ТЦ чи магазині до вас підходить охоронець і намагається заборонити вам це робити. У відповіді вам необхідно послатися на чинне законодавство, а саме на статтю 34 Конституції України в якій чітко сказано: «кожен має право вільно зібрати, зберігати, використовувати и поширювати інформацію усно, письмове або в інший спосіб – на свій вибір».

Якщо і цей аргумент не вплинув на рішення незламного охоронця, крім цієї статті, ви можете послатися на ще одну, яка є в Конституції України стаття 50-та, в якій сказано, що «Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена».

Варто запам’ятати, що будь-яка заборона проводити відеозйомку – це є незаконно заборона.

Крапку у вічному питанні, чи можна проводити зйомку в торгових центра чи магазинах може поставити і додаткові гарантії, які прописані в Законі «Про права споживачів», а саме в пп.4 п.1 ст.4 «споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право зокрема на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця). Якщо вам заважають фіксувати, то цим порушують п. 5 ст. 21 цього ж закону, в якому визначаються випадки, коли права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними. Серед таких випадків: «будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію». Також є закон «Про інформацію» який гарантує право на вибір форм і джерел збирання інформації. Це зазначено у п. 2 ст. 7: «ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом».

Але іноді буває так, що охорона ТЦ або магазину, аргументує заборону тим, що місце, де ви знімаєте – приватна власність, і Закон захищає права власників магазинів (якщо магазин є приватною власністю) і відповідно до ст. 41 Конституції України «кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності». Наче аргумент залізо-бетонний.

Однак, в такому випадку, варто впевнено відповісти, що фото- та відеозйомка ніяк не перешкоджають власнику володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном. Водночас, у цій самій статті зазначено, що «використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі».

ЩО СЛІД ПАМ’ЯТАТИ ПРИ ЗЙОМЦІ В ТОРГОВЕЛЬНИХ ЦЕНТРАХ ТА МАГАЗИНАХ

Іноді в кадр потрапляють люди (відвідувачі або персонал магазину), що в цьому випадку каже нам законодавство. Чи маємо ми право в такому випадку проводити відео та фото зйомку?

За відповіддю на це питання, звернімося до Цивільного Кодексу України. Там чітко прописано у ст. 307 п.1 «фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою», однак «згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру».

Варто відмітити, що торгівельний центр та супермаркет – це громадське місце, незалежно від форм власності.

Тому люди (відвідувачі або персонал магазину), які потрапили в кадр, вважається такою, що погодилась на зйомку, аж поки вона конкретно не скаже вам про своє заперечення щодо її небажання потрапляти у ваше кіно.

Висновок один, ви спокійно і коли захочете можете проводити фото-відео зйомку, коли забажаєте. Але, при забороні слід пам’ятати, як потрібно відповісти охоронцям на незаконне прохання припинити проведення зйомки. Якщо ж після проведеної для них лекції, щодо неправомірної заборони з їхнього боку – вони все одно наполягають на своєму. Викликайте поліцію, бо такою забороною – порушуються ваші права.

Автор: Катерина Визницька

Електронна книга скарг України

lorem

Читайте також

У нас дуже гарна розсилка. ПОДИВИТИСЯ ПРИКЛАД
Ми з Вами вже хвилину.
Давайте продовжимо?
Підпишіться, щоб отримувати якісну аналітику та цікаві статті 
Підписатися!
Ні. дякую!
- 75% НА ПОДАЧУ СКАРГ. НЕ ПРОґАВ
НЕХАЙ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬСЯ САМІ - ТИСНИ, ЩОБ ДІЗНАТИСЯ ЯК